Mezoamerikai civilizációknak hívjuk azon kultúrákat, amik a Kolumbusz előtti időkben éltek i.e. 2500 – i.sz. 1521 között Mexikó, Guatemala, Belize illetve El Salvador, Honduras és Costa Rica egyes területein.
2 perces olvasási idő
Pontos történelmük a mai napig ködbe burkolózik. A 15. század végén érkező spanyolok ugyanis mindent megtettek, hogy a földdel tegyék egyenlővé ezen kultúrák nyomait. Épületeiket megrongálták, aranyaikat beolvasztották, drága köveiket újra felhasználták, és az összes írásos emléket elégették. A régészek a mai napig próbálják megfejteni a fejlett matematikai és csillagászati ismeretekeit, bonyolult írásrendszerüket és időszámításukat.
A mezoamerikai civilizáció fejlettségére utal a miniatűr arany ékszerek és szobrok mesteri kivitelezésétől kezdve, a városaikban alkalmazott vízvezetékrendszereken keresztül, a monumentális építészeti együttesekig.
A domborzati viszonyok miatt sok kisebb település jött létre az évszázadok során. Itt nem voltak olyan nagyobb birodalmak, mint mondjuk Egyiptomban, mert a térség sokkal szabdaltabb, hanem kisebb városok, városállamok jöttek létre. A színes kereskedelmük miatt sok hasonlóság fedezhető fel építményeiken, használati tárgyaikon és mítoszaikban.
Az ősi preklasszikus kortól kultúrájukat leginkább átható személy Quetzalcoatl, magyarul Tollaskígyó. A legendájáról ide kattintva olvashatsz tovább.
Az útinaplóban ezen körülmények miatt lesz, hogy akár két, ellentétes nézőpontot vázolok fel egy-egy kultúra bemutatásánál. Célom az, hogy szórakoztassalak a színes kalandjaimmal, amit 2018-ban és 2020-ban szereztem a Mexikó-Guatemala-Honduras körutazásaim során, ugyanakkor könnyed nyelven megismerd a mezoamerikai civilizációk lehetséges történeteit.
A felhasznált szakirodalmakat, és forrásokat a bejegyzések alján találod.
dr. Pécsi Ágnes előadásai Mezoamerikáról, a Vámbéry Ármin Keleti Szabadegyetem tanulmányútjain.
Felipe Solís: NATIONAL MUSEUM OF ANTHROPOLOGY, Monclem, México
Maria Longhena: AZ ŐSI MEXIKÓ, Officina ’96 Kiadó, 1998
Norman Hammond: Az ősi maja civilizáció, A Vámbéry Ármin Keleti Szabadegyetem kiadása, Budapest, 2002