Split városa közel két évezredes múltra tekint vissza. Római kori épületei inspiráció lehet bármely fotózást kedvelőnek. Sok epizódot forgattak a Trónok Harca sorozathoz a városban, mely Meereen utcáinak és Királyvár jeleneteinek adott otthont.
8 perces olvasási idő
Mi autóval mentünk Splitbe, és a városfalon kívül az utcán álltunk meg. A Ul. kneza Višeslava és az Istarska kereszteződésénél hagytuk a kocsit, könnyen találtunk parkoló helyet és minimális parkolódíjat kellett fizetni. A felfestéseket figyelembe véve parkoljunk le, mert csak úgy mint Budapesten, Splitben is büntetnek, ha rálógunk a vonalra! Tíz percnyi sétára, már az óváros mesébe illő utcáin bóklásztunk.
Elöljáróban annyit írnék még, hogy csinosan öltözzünk, ha ezt a várost látogatjuk meg, mivel a helyiek nagyon kedvelik a divatot, és udvariasabban is viselkednek, ha ki vagyunk csípve. Ennek oka, hogy Split a fővárost követve a második legnagyobb város, és mindenben verseng Zágrábbal. Ezt szolgálja megannyi luxus üzlet és éjszakai szórakozóhely, mellyel Split rendelkezik.
Elsőként Peristil (magyarul: Perisztülion) impozáns római kori terén találtuk magunkat. Ha délelőtt érkezünk, és még nem hág túl magasra a hőfok, a teret elhagyva egy szfinx jelzi utunkat, a Szent Dujmo-katedrálishoz vezető úton. Bejáratát Krisztus életének aprólékosan kidolgozott faragványai díszítik. Utcazenészek hada lesz útitársunk a városnézés során.
Mindenképpen másszuk meg a katedrális harangtornyát. Enyhe szellő és bámulatos kilátás lesz a jutalmunk.
A katedrális ad otthont Diocletianus római császár sírjának, ami ironikus, hiszen hajdan Diocletianus ádázan üldözte a keresztényeket. Az ő nevéhez fűzhető a Római Birodalom utolsó és egyben legvéresebb keresztényüldözése (i.sz. 303-313).
Uralkodása során Spalato (mai nevén: Split) barátságos kis tengerparti halászfalujában épített magának impozáns palotát. A Római Birodalomban egyedülálló módon önként mondott le a császári címről. Diocletianus visszavonulása után ebben a palotájában lakott, és megtagadta visszatértét a politikai életbe.
A Diocletianus palota a 4. század elején közvetlen a tengerparton állt, így hajóval is meg lehetett közelíteni. Ma több mint 200 épület áll épen a palota területén.
A tenger felől a Bronzkapun belépve keressük meg a föld alatti múzeum bejáratát, ahol római kori leleteket tekinthetünk meg a császári lakosztály egykori helyén.
Ebben a múzeumban találjuk azt a helyet, amely otthont adott Meereenben Daenerys sárkányainak a Trónok Harca sorozatban.
Szuvenír vásárlásra keresve sem találhatnánk jobb helyet, mint ebben a föld alatti palotában lévő piac. Elbújhatunk a perzselő nap sugarai elől, erre a hűsítő, szél fútta helyre.
Diocletianus palotája köré az idő múlásával egyre több nép telepedett le. Horvát, majd 1105-ben Magyar uralom alá került az itt épült immáron város méretű település. Ez után felváltva került Velence majd a Magyar Királyság fennhatósága alá Spalato. A 19. században osztrák, majd francia kézre került a város. 1941-ben olaszok szállták meg a várost, mígnem kapituláltak 1943-ban. Split óvárosát 1979-ben az UNESCO világörökséggé nyilvánította.
A kikötőbe ugyan kinézhetünk pár fotó erejéig, ám a déli órákban kerüljük el a helyet, mivel semmi árnyék nincs. Nem is különösebben szép a kikötő, a hatalmas tengerjáró hajók füstje pöfékeli be a partszakaszt.
Induljunk vissza az óvárosba, és vesszünk el Split utcáin, jól nézzük meg az összes házat, mindegyiken találunk izgalmas fotó témát!
Vegyük az irányt a Kapela sv. Martina (Szent Márton-kápolna) harangtorony felé, hogy elérjünk a Zlatna Vrata (magyarul Aranykapu) római kori városfalhoz. Itt rómaiaknak öltözött fiatalemberekkel pózolhatunk egy fotó erejéig, sőt! A párommal még egy rövid kardpárbajba is elegyedtek a gladiátorok.
Grgur Ninski (magyarul Nini Gergely) hatalmas szobrához vezető lépcsőn megpihenve elmerenghetünk milyen pompás hely lehetett a 4-5. században Spalato városa! A szobor nagylábujja azért fénylik úgy, mert a turisták előszeretettel dörzsölik meg, jószerencse reményében. Nini Gergely forszírozta, hogy a latin nyelvű horvát egyház térjen át az anyanyelvi istentiszteletekre. A szobor az olasz megszállás során került erre a helyre, mivel a központi Perisztülion mellett állt, de az olaszok féltek a túlzott horvát nemzeti identitás erejétől.
Akik nyitottak a művészetekre, térjenek be a közeli Képtárba, ami a térség 14-20. századi műveket mutatja be. Többek között Nini Gergely hatalmas szobrát megalkotó Meštrović mester másik három fontos művét láthatjuk itt. A szobrász ihletét a nemzeti identitás erősítéséből merítette. A II. Világháború előtt idejét a politika legalább annyira kitöltötte, mint a művészet. Idővel őt tartották a 20. század egyik legnevesebb szobrászának. Ha nem értük be Meštrović műveivel, látogassunk el a Meštrović Múzeumba, amely a II. Világháború utáni kivándorlása előtti utolsó lakhelye volt.
Visszatérve a római városfalon belülre, látogassunk el a Trónok Harca egy újabb forgatási helyszínére, amely a Muzej grada városi múzeum és a sv Filip templomközt lévő utcában forgott.
Az európai zsinagógák közül a harmadik legidősebb is a városban található, ami a 16. században épült.
Nekünk ezeket a helyeket sikerült mintegy 4 óra alatt bejárnunk, aztán siettünk vissza Trogirbe, hogy még a napnyugta előtt hűsöljünk egyet az Adria habjaiban.
Akinek több ideje van a városnézésre, a Képtár után térjen be a Strosmajerova fákkal borított parkjába, és nézze meg a szökőkútját. Ha szerencsés, nem fognak galambok tanyázni a kútban! A parkban sétálva felfedezhető a megmaradt római kori városfal.
A luxusra vágyók látogassanak el a Marmontova utcára, ahol a divatos boltok találhatóak. Az árak és a márkák felhozatalok a Champs-Élyséesnek felelnek meg.
Narodni Trg tere a 15. századi velencei stílust hordozza magán. A tér északi oldalán láthatjuk a Városházát, mely ennek a korszaknak az ékes lenyomata. A legszebb épületnek mind közül, a Kaparic-házat tartják.