A Klis erőd egy sziklaszirtre épült középkori vár, ahonnan hihetetlen panoráma nyílik az Adriai-tengerre és a környező hegyekre. Ez a vár játszotta a Trónok Harca sorozat Meereen palotanegyedét, ahol Daenerys felszabadította a rabszolgákat, és elintézte a mestereket.
4 és fél perces olvasási idő
Klis (magyarul Klissza) várát, ha messziről nézzük nem látjuk, mivel a környező hegyekbe olvad.
Ezért volt fontos stratégiai pont véres évszázadokon keresztül. Emellett minden irányba hosszan el lehet látni róla. 223 méter magasan mészkősziklára épült, három szinten. Csak az északnyugati kapubejárón közelíthető meg. Falai között belemerülhetünk a hódító civilizációk összecsapásaiba.
Klis térségét már a kőkorszaktól a lakják. Az első településeket a dalmátok építették. Jellemzően olyan helyet választottak, ahonnan jól be lehet látni a környező területet, jól védhetőek voltak, ezért magaslatokra építkeztek.
A 2. században a Római Birodalom, majd a pogányok támadásaitól menekülve lakosai helyét a fehér horvátok nemzetisége vette át és központjukká tették Klis várát. A 9. században horvát fejedelmek tartózkodtak az erődben, majd a horvát nemzeti királyi dinasztia kihalása után a Magyar Királyság része lett a Klis erőd.
1242-ben IV. Béla király a vesztes muhi csata után először Klis várában keresett menedéket, majd Trogir Kamerlengo erődjébe menekült tovább, hátra hagyva a horvát védőket. Miután a Klis vár megúszta a tatárjárást, IV. Béla király visszatért az erődbe, és ott született meg harmadik lánya, Margit.
Lányát három évesen kétségbe esésében Istennek áldozta, remélve, hogy a Magyar Királyság megússza a tatárjárást. A lány legendás tettei révén, évszázadokkal később az Árpád-házi Szent Margit nevet kapta XII. Piusz pápától.
Klis várát az ezt követő évszázadok során a Magyar Királyság és a horvát Šubić nemzetség felváltva uralta, mígnem 1463-ban feltűnt az Oszmán Birodalom a területen. A várból évtizedeken keresztül sikeres támadásokat hajtottak végre az oszmán hódítók ellen. Egy végzetes párbaj révén nyerte el Atli aga a vár irányítását, mikor is az erőd akkori várkapitánya fejét karóra tűzve űzte el a várat védő uszkókat.
Talán ez a történet adta az ötletet, hogy Daenerys (Trónok Harca sorozat egyik hódítója) is fejeket húzzon karóba a Meereenbe vezető úton, melynek a Klis erőd szolgált forgatási helyszínéül?
A török uralom idején épült dzsámi a Szűz Mária templomra alapozták. A dzsámi megmunkálatlan kövekből épült, kupolával és minarettel rendelkezett. Ebben az időszakban épült a vár lábánál található kút, melyet napjainkig használnak.
A török által lerombolt Szűz Mária apró templomát mára már rekonstruálták.
1648-ban szabadították fel Klis erődjét az oszmán uralom alól.
A vár a következő évszázadok során sem lelt békére stratégialilag fontos helyzete miatt. A Velencei-Köztársaság (uszkók) uralma alatt, a moreai háború során innen intéztek csapásokat a törökre, hogy Dalmáciából kiszorítsák őket.
1797-ben a Habsburg Birodalom része lett, mígnem 1806-ban Napóleon csapatai foglalták el és 1813-ig francia uralom alatt állt. Ezt követően ismét a Habsburg birodalom része lett az I. világháborúig.
1872-ben épült a várban egy római katolikus plébánia a Nagyboldogasszony tiszteletére. A plébánia falait Vjekoslav Parać freskói díszítik. A plébánia körül temető húzódik.
Az I. világháború után rövid ideig az Olasz Királyság, ezután a Szerb-Horvát-Szlovén Királyság, majd Jugoszlávia része lett. A II. világháború idején olasz csapatok szállták meg. A háború után a szocialista Jugoszlávia, végül Horvátország része lett.